Prevence ztráty dat

Nejlepším způsobem, jak ztrátě dat předcházet, je dodržovat základní bezpečnostní kroky, které případné škody minimalizují. K nejdůležitějším krokům prevence ztráty dat patří používání kvalitního hardware a software, pravidelné zálohování dat a věnování pozornosti všem neobvyklým projevům používaných zařízení pro ukládání dat.

Poškození harddisku, flash disku ani jiného média nezabráníte. Dodržováním následujících pokynů však můžete předejít ztrátě důležitých elektronických dokumentů pracovní či osobní povahy.

Nákup kvalitního datového úložiště

Pokud máte možnost ovlivňovat rozhodování o nákupu počítačového vybavení a digitálních přístrojů, zasazujte se o nákup prověřených produktů. Cena je vždy důležitá, neměla by však být jediným rozhodujícím činitelem.

Položte si před nákupem vyhlédnutého produktu především následující otázky:

 • Jsou na tento výrobek v seriózní literatuře nebo na seriózních internetových serverech zveřejněny nějaké recenze? S jakým výsledkem?
 • Vlastní podobný produkt někdo z důvěryhodných známých? Je s ním spokojen?
 • Není výrobek oproti konkurenčním produktům podezřele levný?
 • Není výrobek v nějaké znevýhodňující akci?
 • Je prodejce, u něhož produkt plánujete zakoupit, dostatečně solidní?
 • Pokud je to internetový prodejce, má dobré reference? Má na svém webu zveřejněny všechny zákonem stanovené informace?
 • Pokud jde o kamennou prodejnu, bude na stejném místě provozovat svou prodejnu i za několik měsíců?
 • Dá se z jednání prodavače předpokládat, že případná výměna zboží v záruční době bude bezproblémová?

Nešetřete na nesprávném místě! Pokud si plánujete pořídit nový pevný disk do počítače nebo notebooku, novou datovou kartu do digitálního fotoaparátu nebo jiné datové úložiště, uvažujte podobně, jako například při nákupu nového bezpečnostního zámku. Na datové médium budete ukládat jedinečné osobní nebo pracovní soubory a bylo by škoda o ně přijít jen z důvodů nekvalitního datového nosiče.

Důležitost pravidelného zálohování

Nejlepší preventivní ochranou před ztrátou dat je pravidelné zálohování všech uložených souborů. Jakmile jednoho dne dojde k nenadálému poškození harddisku nebo jiného datového úložiště/média, naprostou většinu dat máte zálohovanou. Většinou stačí jen vyměnit poškozený datový nosič za nový, nahrát zazálohovaná data a v práci pokračovat. V ideálním případě tak přijdete pouze o dokumenty, které jste vytvořili v posledních několika hodinách. To je oproti ztrátě nezálohovaných dat maličkost.

V případě pravidelného zálohování jsou reálné škody minimální.

Ať již zálohujete na pásky, CD, DVD nebo jinak, nezapomínejte na průběžnou kontrolu zálohování. Pokud například zálohujete na CD/DVD, používejte kvalitní optické disky a ověřte si rovněž, zda se vám data na disk vypálila bez chyb. Může být prozíravé pořídit si více kopií cenných dat (denní, týdenní, měsíční).

Péči je nutné věnovat i uchovávání záložních médií, kterým vyhovuje stálá teplota, bezprašné a temné prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu. Před zloději z vnějšího světa i nejbližšího okolí spolehlivě ochrání záložní data uzamčený trezor.

Pravidelná údržba hardware a software

Nejen technicky zdatný pracovník, ale i běžný uživatel osobního počítače nebo digitálního fotoaparátu by měl znát soubor základních pravidel pro práci s datovými soubory a chovat se podle nich.

Při práci s přídavným zařízením (například USB klíčenky nebo digitálního fotoaparátu) je většinou nezbytné řádně ukončit provoz zařízení před jeho vyjmutím. Pokud požadavky externích zařízení ignorujete, zvyšujete riziko poškození datového nosiče a ztráty dat.

Obzvlášť citlivě je třeba zacházet s běžícím zařízením, jakým je například zapnutý osobní počítač (desktop). Pokud máte počítač umístěný pod pracovním stolem, vyvarujte se všech nechtěných mechanických nárazů nohou.

V žádném případě se zapnutým počítačem nemanipulujte.

Jestliže jej potřebujete posunout, pootočit nebo přesunout, vždy jej nejprve vypněte. Jinak riskujete poškození čtecí hlavy, poškození povrchu plotny harddisku či jiná mechanická poškození a ztrátu svých dat.

K důležitým prvkům ochrany dat patří pravidelná péče o hardware a software počítače.

Zařízení byste měli udržovat v čistém stavu a zacházet s ním šetrně. Zvláště dejte pozor na nadměrnou prašnost, nedostatečné chlazení počítače, mechanické poškození, nárazy, tepelné výkyvy a podobně. Čistotou předcházíte bezdůvodnému zanesení počítačového ventilátoru, následnému přehřátí počítače, ztrátě cenných elektronických souborů a tím i zbytečným výdajům za zachraňování dat z pevného disku.

K základům softwarové péče bezpochyby patří i používání průběžně aktualizovaného antivirového programu a hardwarového nebo softwarového firewallu (případně jejich kombinace).

Nečekejte se záchranou dat na poslední chvíli. Nepodceňujte nestandardní chování svých digitálních přístrojů.

V případě digitální videokamery, digitálního fotoaparátu, diktafonu nebo jiných přenosných přístrojů s datovým úložištěm někdy dochází k poškození baterie a následným komplikacím. Pokud používáte tužkové baterie, nevhodné zacházení může způsobit kondenzaci vlhkosti.

Vydává například počítač nestandardní zvuky, oznamuje nefunkčnost systému nebo pevného disku, nedaří se vám počítač spustit, nebo dokonce cítíte kouř? Okamžitě počítač vypněte a odpojte jej od zdroje napětí.

Pokud nereaguje na standardní ovládání myší ani klávesnicí, vypněte počítač ručním stisknutím mechanického spínače, který je umístěn na skříni počítače. Pokud má počítač například potíže s elektrickým napětím, jeho další spuštění by mohlo za určitých okolností způsobit jeho úplnou likvidaci a tím i ztrátu vašich dat. V takových chvílích je nutné kontaktovat některou ze specializovaných firem.

Využijte příležitosti – Záchrana dat je nyní dostupná široké veřejnosti.

Pozor! Neodborné pokusy o obnovu dat mohu zničit i poslední cesty, které k záchraně dat vedly. Pokud je vaše digitální médium zjevně poškozeno nebo se projevuje nějak nestandardně, doporučujeme jej dopravit do některého diagnostického střediska. Je lepší věnovat krátký čas preventivní diagnostice, nežli přehlížet zjevná rizika a následně navždy přijít o veškerá data.

 

Záchrana dat na splátky

 • Základním rysem projektu Záchrana dat na splátky je 0 % úrok - nezaplatíte tedy ani o korunu více, než při přímé platbě.
 • Nepřekvapí Vás také žádné poplatky, samozřejmě ani skryté.
 • Zachráněná data získáte již s první splátkou.

Podporovaná média

 • pevné disky (hard disky) osobních počítačů, serverů i notebooků;
 • SSD (Solid State Drive) disky;
 • pevné disky zapojené v diskových polích RAID;
 • flash disky (například USB klíčenky) a flash karty;
 • magnetické pásky;
 • magnetooptická média;
 • diskety, ZIP, JAZ;
 • CD, DVD, Blu-ray;
 • a některá další